Pintér Béla
Gyévuska
Tamási Áron Színház / Sepsiszentgyörgy / RO
A Nyolcadik Kinizsi Pál kerékpáros lövészezred honvédei a napfelkeltét nézik. Elkezdődik egy új nap. 1942. április húsz, Érsekújvár, zászlófelvonás. A hadi parancs értelmében az ezred másnap bevagoníroz Galántára, ahonnan megkezdi útját Oroszországba, a Don-kanyarba. Halász százados, Kovács hadnagy, Mikó és Nyíri honvédek az utolsó estét még szeretteikkel tölthetik. Azonban mindannyiuk meglepetésére az ezredes úr felesége búcsúztató bált ad, amelyen szabadon választhatóan kötelező a megjelenés. Heinz Ármin zsidó munkaszolgálatos felszolgálja a pezsgőt, a művésznő elementáris műsort ad, a feleségek az utolsó együtt töltött éjszakára várnak. Fogy a pezsgő, a honvédek táncolnak, a nők türelmetlenek, aztán előkerül egy kartoték, később egy fecskendő, és néhány ember élete örökre megváltozik…
A magyar történelem egyik legdrámaibb eseményét dolgozza fel Gyévuska című zenés színpadi művében Pintér Béla drámaíró-rendező a tőle megszokott humorral és iróniával. Azt vallja, hogy a művész feladata is a történelem értelmezése, ezért küldetésének érzi, hogy a nemzeti múlt legérzékenyebb területeire is elkalandozzon. A Pintér Béla és Darvas Benedek által írt zenés darab gazdag humorral és keserű éleslátással vezet végig bennünket a második világháború derekán játszódó történeten. A zenei idézetek, operett-részletek jól megférnek benne a Puccini vagy Wagner operák motívumai és a magyar katonaindulók, revizionista dalok mellett.
HEGYMEGI MÁTÉ
Hegymegi Máté Junior Prima-díjas magyar színművész, színházrendező, koreográfus, táncművész. 2014-ben végzett a budapesti színművészeti egyetem fizikai színházi koreográfus-rendező szakán, és pályakezdőként valósággal berobbant a magyar színházi köztudatba.
Eddigi egyik legizgalmasabb színházi előadása a Budapesti Stúdió K Színházban 2017-ben rendezett Peer Gynt volt, egy ötórás, busszal utazós, vándorló előadás, melynek bizonyos jelenetei egy pincerendszerben játszódtak, mások templomban, tehát hatalmas projekt volt, amelyet Bocsárdi László, a Reflex Fesztivál igazgatója meghívott a 2018-as Reflex4-re, de objektív okok miatt nem tudott eljutni Sepsiszentgyörgyre az előadás.
A Barbárok (2018/2019) és a Jógyerekek képeskönyve (2021/2022) után a Gyévuska a harmadik rendezése a Tamási Áron Színházban.
TAMÁSI ÁRON SZÍNHÁZ
A sepsiszentgyörgyi színházat állandó művészeti intézményként 1948-ban alapították. Történetének első évtizedeiben a különböző kultúrpolitikai események nyomán több névváltoztatáson ment át, míg 1992-ben felvette Tamási Áron nevét. Jelenleg is Tamási Áron Színház néven működik, fenntartó szerve Sepsiszentgyörgy Megyei Jogú Város Tanácsa.
Az első ötven év törekvései sokfelé mutattak: megalapozni az intézmény művészi tekintélyét, együttest formálni a színházhoz szerződött, különböző előképzettségű és játékmodort képviselő színészekből, képviselni a kisebbségi magyarság ügyét, kinevelni egy törzsközönséget, amely indokolja az intézmény létét és további fenntartását.
1995-ben a színházhoz szerződött Bocsárdi László rendező és gyergyószentmiklósi kísérleti színházi műhelyének néhány színésze, és ez radikális szemléletmódváltást eredményezett. A társulat elsődleges célja azóta is a kortárs színházművészet értékeinek képviselete, mely a magyar és a romániai színházi szakma egyik legjelentősebb, legelismertebb intézményévé tette az idén 75 éves Tamási Áron Színházat.
SZEREPOSZTÁS
Halász százados: Kolcsár József
Kovács hadnagy: Kónya-Ütő Bence
Felkay tábornok: Pálffy Tibor
Gizella, a tábornok felesége: Gajzágó Zsuzsa
Zsuzsanna, a lányuk: Korodi Janka
Von Ziege vezérezredes: Szalma Hajnalka
Heinz Ármin, zsidó munkaszolgálatos: Varsányi Szabolcs
Nyíri honvéd: Erdei Gábor
Aranka, a felesége: Vass Zsuzsanna
Mikó honvéd: Mátray László
Jolán, a felesége: Fekete Mária
Tatjana, partizán nő: Kovács Kati
Rendező: Hegymegi Máté
Dramaturg: Balázs Júlia
Díszlettervező: Kupás Anna
Jelmeztervező: Pető Kata
Hangszerelés, zenei vezető, korrepetitor: Urbán Kristóf
Világítástervező: Baumgartner Sándor
Rendezőasszisztens: Becsey-Imreh Noémi
Ügyelő: Veres Bartha Edit
Súgó: Dobra Mária Magdolna
Zenekarvezető, korrepetitor, zongora: Szőcs Botond
Hegedű: Ráduly Zsófia
Cselló, nagybőgő: Tóth-Györbíró Apor
Klarinét: Gábor Szabolcs
Trombita: Szép Szilamér
Tuba: Csoma Attila
Az előadás időtartama: 1 óra 30 perc – szünet nélkül
nyelv: HU
szinkronfordítás: RO, EN
Bemutató: 2023. február 25.